Czym są badania termowizyjne w przemyśle?


Z naszych domów każdego dnia uciekają ogromne ilości ciepła. Produkują je nie tylko nasze ciała, ale także urządzenia, które nas otaczają – wystarczy dotknąć suszarki do włosów tuż po stylizacji. Oczywiście, ryzykujemy poparzeniem – sprzęt będzie oddawał masę energii w przestrzeń. Tak samo zachowują się inne przedmioty podłączone do sieci. W pewnej chwili wysokość naszych rachunków potrafi poszybować w górę, a my nie wiemy, co mogło się do tego przyczynić. Czy przesadziliśmy z ilością gadżetów? A może to wina niesprawnego czajnika, który jest prądożerny? W jaki sposób prawidłowo ocenić, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Czy tak samo można ocenić charakterystykę energetyczną całego budynku, należącego do spółdzielni mieszkaniowej?
Z pomogą przychodzą nam specjaliści, wykonujący badania termowizyjne instalacji elektrycznej. Termowizja, czyli dosłownie podglądanie za pomocą specjalistycznej kamery procesu nagrzewania się np. przewodów, pozwala na dokładną ocenę jakości instalacji, prawidłowej pracy skrzynek z bezpiecznikami, weryfikację, czy poszczególne elementy układu nie generują zbyt dużego oporu.
Doświadczony w odczytywaniu termogramów specjalista wydaje na podstawie wydruków konkretną diagnozę pracy badanego układu – lokalizuje usterki i zgłasza zastrzeżenia po zlokalizowaniu błędów dotyczących na przykład niewłaściwych przyłączy, nieprawidłowej pracy kabli, które mogą być źródłem przyszłych awarii i zagrożenia bezpieczeństwa dla mieszkańców budynków. Pomiar może być również zakończony wydaniem pozytywnej opinii – zakłady produkcyjne okresowo sprawdzają, czy jest zapewniona ciągłość prawidłowej pracy maszyn, czy sieć nie jest przeciążona, czy można dołożyć do niej kolejne elementy.
Dane uzyskane przez specjalistę są elementem składowym charakterystyki energetycznej budynku, czyli informacji, jakie jest realne zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania, pozyskania cieplej wody, a także, gdy pragniemy odpowiedzieć rzetelnie na pytanie: „co tak drogo?” – bo może na przykład właśnie powyższe badanie wykaże, że instalacja jest przeciążona i czas zadbać o kable.

Sprawdź: https://term-os.pl/